© 2016 İTÜNOVA TTO

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 5 yıldır faaliyet gösteren İTÜ Çekirdek, teknoloji tabanlı girişimlere destek olma misyonuyla, fikir yada proje aşamasındaki girişimcilere ‘ön-kuluçka, hızlandırıcı, BIG BANG ve kuluçka etaplarını öngören bir ekosistemdir. İTÜ Çekirdek girişimcilerine, girişimcinin ihtiyacı olan eğitim, laboratuvar imkanları, Ar-Ge fonu, danışmanlık, mentorluk ve finansman hizmetleri bedelsiz olarak sunulmaktadır. İTÜ ARI Teknokent ve İTÜNOVA TTO, İTÜ Çekirdek ile Türkiye’de erken aşama girişimcilik alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

 

ÖN KULUÇKA 

Bir fikrin projeye/ürüne/hizmete dönüşebilmesi için genç girişimcilere öncelikle araştırmalarını yapabilecekleri olanaklarını temin eder. Maslak’ta, İTÜ Ayazağa yerleşkesindeki ARI 3 binası içerisinde konumlandırılmış 800m2’lik Ön Kuluçka alanında, İTÜ Çekirdek’e kabul edilmiş girişimci gruplar projelerini geliştirirler. Girişimciler bu alanda iş planlarını yazarak araştırmalarını yapar ve eğitim/danışmanlık hizmetleri alırlar.


HIZLANDIRICI

Bu artışı meydana getirecek en önemli etken Hızlandırıcı modelinin doğru ve verimli çalışmasıdır. İTÜ Çekirdek Hızlandırma dönemi dünyadaki örnekler ile karşılaştırılarak en verimli hale getirilmeye çalışılmaktadır. Berkeley ve Stanford Üniversitelerinin metodu ile Yalın Girişim ve Design Thinking içeriğini temel alan eğitimler toplamda 8 hafta sürmektedir. İTÜ Çekirdek girişimcileri mentorluk, danışmanlık destekleri ve AR-GE fonu destekleri ile fikirden projeye hızlıca geçmektedirler.


BIG BANG

Projelerini hayata geçirilebilmek için girişimcilerin ihtiyacı olan finansal destekleri, rekabet ederek elde edebilecekleri bir modeli sağlar. Big Bang, Ön Kuluçka ve Hızlandırıcı döneminde iş planını hazırlayıp, projesini geliştiren İTÜ Çekirdek girişimcilerini, şirketleşme aşamalarında finanse etmek amacıyla düzenlenir.

Big Bang boyunca girişimci grupların içinde bulundukları rekabet ortamı, sinerji ortamı, ürün geliştirme süreci, iş planı hazırlama süreci, yatırımcılarla tanışma ve çeşitli networking olanakları gibi imkanlar girişimcilere gerçek bir ticari hayatı simüle ederken; Big Bang ödülü projenin başarıyla sanayiye aktarılması için gerekli çekirdek sermayeyi sağlar.

Kamuya açık canlı yayında gerçekleşen ve tüm projelerin tanıtıldığı İTÜ Çekirdek Big Bang, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, yüzlerce misafirin katılımıyla her yıl görkemli bir şölen olarak düzenlenmektedir. İTÜ Çekirdek Big Bang Yarışması kapsamında 2015 yılında İTÜ Çekirdek girişimcilere karşılıksız olarak 1.000.000 TL nakdi, 3.000.000 TL ayni ödül verilmiştir.

 

KULUÇKA

Kuluçka periyodu, yarışmanın ardından İTÜ Çekirdek süreci sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci grupların 1 yıl boyunca İTÜ Çekirdek Kuluçka imkânlarından faydalandığı dönemdir.

İletişim için:

Arzu Eryılmaz

Genel Koordinatör

T: +90 (212) 285 03 13

Selma Bahçıvanoğlu

Müdür, Kuluçka ve Hızlandırma Programları

T: +90 (212) 285 03 13
685 bilim insanı,
966 sanayi işbirliği ve
307 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.