© 2016 İTÜNOVA TTO

Yeni Nesil Ocak Tasarımlarında İnovasyon

Müşterilerin çoğunun istemediğinden değil, ortalamanın üstü fiyatlarını karşılayamadıklarından farklı ürünlere yöneldiğini düşünen Mamur Teknoloji, uygun fiyatlı, yüksek kaliteli ve şık tasarımlı inox ve ankastre ocaklar üretebilmek için İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımları Bölümü’nden Doç. Dr. Çiğdem Kaya Pazarbaşı’nın kapısını çaldı.

Modern şehir insanının yaşamı, alışkanlıklarını şekillendiren ve vazgeçemediği cihazlara bağımlı bir halde. Bu nedenle son kullanıcılar gözünde her gün kullanılan veya görülen ürünlere getirilen inovasyon, perde arkasında işleyerek dünyayı daha iyi bir yer yapacak olanlardan daha işlevsel görülüyor.

Hepimizin evlerinde yer alan bir ürünü ele alalım; ocaklar. Her mutfağın, dolayısıyla yeme-içme alışkanlıklarımızın olmazsa olmazı bu ürünlerin çoğu birbirinin benzeri tasarımlara ve işlevlere sahiptir. Farklı görünen ve alışılmışın dışında yeteneklere sahip bir ocak için ortalamanın çok üzerinde ücretler ödemek gerekebiliyor.

Müşterilerin çoğunun istemediğinden değil, ortalamanın üstü fiyatlarını karşılayamadıklarından farklı ürünlere yöneldiğini düşünen Mamur Teknoloji, uygun fiyatlı, yüksek kaliteli ve şık tasarımlı inox ve ankastre ocaklar üretebilmek için İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımları Bölümü’nden Doç. Dr. Çiğdem Kaya Pazarbaşı’nın kapısını çaldı.

Doç. Dr. Pazarbaşı, kullanıcı araştırması, pazar araştırması ve trend analizi yöntemleri ile mevcut ürünlerin analizlerini gerçekleştirdikten sonra, ortaya yenilikçi bir problem tanımı yapmayı başardı ve yeni ocakları belirlenen kullanıcı deneyimine göre tasarladı. İlgili veriler ile yeni bir tasarım DNA’sı kurgulayan bilim insanı, form ve fonksiyon açısından daha önce deneyimlenmemiş tasarımlar ortaya çıkardı.

Akademisyenimiz tarafından tasarlanan ve seri üretimi tamamlanan ocaklar, 24 Ekim haftasında Yenibosna 212’de satışa sunulacaklar.

Röportajı izlemek için tıklayın.

680 bilim insanı,
870 sanayi işbirliği ve
282 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.