© 2016 İTÜNOVA TTO

Hidrojen ve Oksijen atomlarının kusursuz birlikteliğinden ilham aldık Üniversite ve sanayinin haber kaynağı H2O'yu yarattık.

Teknoloji Girişimleri TECHIN2B Tech Arena'da Sahneye Çıktı

Teknoloji temelli girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen TECHIN2B TECH ARENA, 8-9 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleşti.

İki günlük heyecanlı bir teknoloji maratonunu arkada bıraktık. İlk gününde Teknoloji odağında ilham verici konuşma serisi ile başlayan TECHIN2B TECH ARENA, 16 Teknoloji Temelli Girişimi yatırımcılarla ve girişimcilik ekosistemi ile bir araya getirdi!

İstanbul Kalkınma Ajansı mali destek programı kapsamında hayata geçen Fikri Mülkiyet Esaslı Teknoloji Transferi İşbirliği Platformu Projesi kapsamında düzenlenen etkinlik “Teknoloji Temelli Girişimcilik” odağında ilham verici konuşma serisi ile başladı. Türkiye’nin en iyi merkezleri tarafından seçilmiş ve mentorluk alan 16 Teknoloji odaklı girişim TECHIN2B TECH ARENA’da yatırımcılar ile buluşarak sunum ve demo gerçekleştirdi. Girişimciler iş modellerini, teknoloji geliştirme adımlarını, ihtiyaçlarını sunarak teknoloji girişimlerini bir adım öteye taşımak ve olası yatırım olanaklarını değerlendirmek için paylaşımda bulundu.

Söz konusu etkinlik, liderliğini Sabancı Üniversitesi’nin yaptığı, Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yanı sıra LES Türkiye’den oluşan (Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği) konsorsiyum tarafından “Fikri Mülkiyet Esaslı Teknoloji Transfer İşbirliği Platformu” çerçevesinde, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Yıldız Teknopark, İstanbul Üniversitesi TTO ve İstanbul Teknokent A.Ş. adlı kurumların da iştirakiyle ve TECHIN2B girişimi işbirliği ile gerçekleştirildi.

TECHIN2B, Teknoloji yönetim ve validasyon portalı olarak Teknoloji sahiplerinin ve girişimcilerin teknolojilerini portföy olarak yönetirken validasyon çalışmaları için uzman, yatırımcı ve iş ortaklarına ulaşmalarını sağlayan uluslararası bir platformdur.

TECHIN2B girişimi Türkiye ve uluslararası paydaşlar tarafından desteklenmiştir. Massachusetts Institute of Technology - MIT, Harvard, National Institute of Health, Oxford Üniversitesi gibi uluslararası paydaşları yanında teknoloji üreten repütasyonu yüksek 30 öncül ulusal & uluslararası üniversite, TTO ve Kuluçka Merkezi portal üzerinden takımlarını, teknolojilerini ve girişimlerini tanıtmaya ve yönetmeye başlamıştır. Bu kapsamda tarafların bir araya gelmelerini sağlayacak 26 TECHIN2B Training & Talk serisi etkinliği gerçekleşmiştir. Farklı üniversitelerin ve kuluçka merkezlerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikler ile 1500'ün üzerinde profesyonele, yatırımcıya, araştırmacıya ve girişimciye ulaşılmıştır.

TECHIN2B kurucusu ve ŞEHİR TTO Sanayi İlişkileri ve Ticarileştirme Müdürü olan Aykut Gülalanlar’ın sunumu ile gerçekleştirilen TECHIN2B Tech Arena iki günde 600’ün üzerinde teknoloji ekosisteminden yatırımcı, girişimci, araştırmacı, sanayici ve teknoloji profesyonelini ağırlamıştır. Türkiye’de zorlu bir görevi üstlenen TECHIN2B, bilgili ve deneyimli ekibi ile Fikri Mülkiyet Temelli teknolojileri ve girişimleri bir araya getirmek için önemli bir adım atmıştır.

FMTTP projesi ve TECHIN2B’nin kesişen yollarını girişim hikayesi olarak paylaşan Aykut Gülalanlar TECHIN2B‘nin Uluslararası Teknoloji Yönetim ve Validasyon platformu olarak konumlandığını ve birkaç temel probleme odaklanıldığını paylaştı. Gülalanlar, bunlardan en önemlisini Girişim ve Teknolojilere merkezi olarak ulaşılabilirliği sağlayabilecek bir yapının eksikliği olarak belirtti.

“Birbirinden habersiz, farklı ya da benzer programlar uygulayan merkezler ve aynı teknolojileri geliştirmeye çalışan araştırmacılar, girişimler vardı. Sanayiciler, yatırımcılar bize “her yeri nasıl takip edebiliriz”, “her yere nasıl gidebiliriz” diye soruyordu. Girişimciler ve teknoloji sahipleri kendilerini tanıtabilecek mecralar arıyorlardı ki yatırımcılara, iş ortaklarına, mentorlara, potansiyel ortaklarına ulaşabilsinler. Bu problem üzerine farklı yapılar, şemsiye organizasyonlar altında çok kafa yoruldu. Ama bizim deneyimlediğimiz ve inandığımız bir olgu vardı. O da girişimler, ekosistem ve bunlara bağlı dinamikler bu kadar hızlı değişirken yavaş ve daha bürokrasiye dayalı yapıların, bu ihtiyaca hızlı cevap verebilmesi ve güncelliğini koruyabilmesi mümkün değildi. Evet, tanımladığımız şey bir startup olmalıydı“ diyerek TECHIN2B’den kısa kısa hikayeler paylaştı.

Sabancı Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden İclal Argüç’ün FMTTP projesi tanıtımı ile başlayan birinci gün ilham verici konuşma serisi olarak devam etti. İlk gün gerçekleşen konuşmaların başlıklarından bazıları; “Uluslararası Teknoloji Pazarından İpuçları”, “Global Problemleri Hedefleyen Girişimler Yaratma”, “Akıl mı? Para mı?”, “10 Adımda Yatırımcı Tavlama”, “Yatırımcı gözünden Girişimci”, “Sanayinin Dijital Dönüşümü ve Türkiye”, “Fütüristik Teknoloji Trendleri”,”Kurumiçi Girişimcilik ve İnovasyon”.

İlk konuşmacı TECHIN2B’nin uluslararası paydaşlarından olan Massachusetts Institute of Technology - MIT ‘den Dr.Afarin Bellisiaro’ydu. Dr. Afarin ünlü markaların sürdürülebilirlik sırları üzerine bir konuşma yaparak ayakta kalan markaların sırlarını paylaştı. Polaroid, Philco, Wang Labs firma kümesini IBM, L'Oréal, Robert Bosch GMBH gibi firmalarla karşılaştırarak ortak noktalarını irdeledi. Değişime hızlı adapte olmak zorunda olan firmaların Fikri Mülkiyet Haklarını ve Müşteri kitlesinin beklentilerini doğru yönetebilmesi sıradaki yıkıcı inovasyon sahibi firma olup olmayacağını belirleyeceğini belirtti.

Diğer uluslararası konuk TECHIN2B’nin tecrübelerinden en çok faydalandığını belirttiği paydaşlarından National Institute of Health’ten Steve Ferguson’du. NIH, Dünyadaki biyomedikal araştırmaların merkezi olarak global problemlere yönelik araştırma yapıyor ve araştırmalarını girişim ve sanayi ortaklarına aktarıyor. NIH’in yıllık araştırma bütçesi 30 milyar dolar. Steve, Afrika’da menenjite yönelik olarak gerçekleştirilen aşının teknoloji transferi hikayesini aktardı. 500 milyon dolar ile bir milyar dolar arasında bir bütçeye ihtiyaç duyan aşı geliştirme sürecinin insan hayatına nasıl dokunduğunu gösteren oldukça etkileyici bir başarı hikayesi paylaştı.

Uluslararası konukların ardından TTGV’den Mete Çakmakçı “Ekosistemler ve Platform Organizasyonlarının Rolü” başlığı ile sahnedeydi. Çakmakçı, ekosistemin yaptığı en önemli hatalardan birinin çok para dağıtmanın inovasyonu da arttıracağı yönünde strateji belirlemesi olduğunu vurguladı. Tarlaya fazla su verirsen verimliliği artmaz diyen Mete Çakmakçı, ekosistemin vizyonu, fonksiyonu, ortamı ve inovasyon üretimi ile bir bütün olarak pratiğe dönüşmesi gerektiğini paylaştı.

Kendi geliştirdiği teknolojiler ile akıllı şehirler kuran ve bu teknolojileri yurtdışına ihraç eden Türk teknoloji şirketi Proline’nın venture capital’ı karşımızdaydı. Arena’nın yatırımcı koltuğunda da oturan Hakan Metin Akgün ile girişimciler için önemli bir soru olan Akıl mı Yoksa Para mı sorusuna cevap arandı.

Teknoloji yatırımı denilince ilk akla gelen ve 30 milyon Euro fona sahip DCP’nin yönetici ortağı Ömer Hızıroğlu “10 Adımda Yatırımcı Tavlama” başlıklı konuşmasında girişimci-yatırımcı ilişkisini kadın-erkek ilişkisine benzeterek farklı ve samimi bir sunum paylaştı. Girişimci – yatırımcı ilişkisini tavlama sanatına benzeten Hızıroğlu, tanışma ve flört evreleri ardından daha çok mantık evliliğine benzettiği ilişki sürecini tüm gerçekliği ile ortaya koydu.


Yatırımcıyı tavlamak, flörtleşme evresini dinledikten sonra Türkiye’de Avrupa Yatırım Fonu tarafından kurulan yaklaşık 20 milyon avro’luk bir fon olan ACT’nin yönetici ortağı Erhan Kılıçözlü sahnedeydi. “Yatırımcı Gözünden Girişimci” konuşmasında birbirimizi daha iyi tanırsak yatırımcı-girişimci sürecini daha iyi yönetebileceğimiz ve yatırımcı gözünde girişimcinin nasıl şekillendiği vurgulandı.

Bir sonraki konuşmada, GE İnovasyon Merkezi Ussal Şahbaz ile Türkiye’deki dijital dönüşüm nasıl ilerliyor katılımcılarla soru-cevap şeklinde değerlendirildi. Tarihteki en hızlı ilerleme dijital dönüşüm alanında gerçekleşiyor ve 11 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratıyor. Gelişmiş üretim sistemleri, sanayi interneti, küresel beyni 3 ana trend olarak belirten Şahbaz 3d yazıcılar, akıllı makineler, büyük veri kullanımı, bulut bilişim kullanımı ve yeni iş yapma biçimlerinin değişimi sanayinin geleceğini belirleyeceğini aktardı.

“Güvenli ve Akıllı Şehirler” oluşturmak ; güvenliği merkeze koyarak, herhangi bir anda oluşabilecek bir olaya anında müdahale edebilen, hatta bir olay oluşmadan onu öngörebilen çözümler geliştirerek hayatı daha güvenli hale getirebilmek için veri, altyapı, sensör ve enerji trendlerini yakından izleyen Proline firmasından Serhan Ünalan gelecek trendlerini etkileyici görsellerle paylaştı.

Egea ile, ürün geliştirme ve üretim yetkinlikleri açısından Tofaş’ı üst noktalara taşıyan çok başarılı bir proje gerçekleştirildi. Dışarıdan izlediğimiz bu olumlu gelişim için uyguladıkları teşvik mekanizmaları ve inovatif uygulamaları ile TOFAŞ’tan Erhan Küçüksüleymanoğlu sahnedeydi. Tasarımcıların ekip çalışmasıyla proje kurgulaması, planlanması, kavramsal geliştirme yapması, test planı kurgulaması, zaman planına uyum ve bütçe yönetimi konularında kişisel inisiyatifle kendilerini geliştirmesi sağlayan projelerini paylaştı.

Teknoloji sahiplerinin yatırımcılarla ve uzmanlarla buluşmasını sağlayan bir buluşma ve teknoloji sunum etkinliği şeklinde özetlenebilecek ikinci günde ise; TECHIN2B’de yayınlanan teknolojilerin yatırımcılardan geri bildirim alması ve katılımcıların teknik, pazar, üretim, dağıtım, müşteri ilişkileri gibi uzmanlıklardan yararlanarak teknoloji girişimini bir adım öteye taşıması amaçlandı. Bu bağlamda adeta bir arena ortamında girişimciler iş modellerini, teknoloji geliştirme adımlarını, ihtiyaçlarını sunarken rakiplerinden gelecek olan yorum ve sorulara verecekleri cevaplarla da en iyi olduklarına dair jüriyi ikna etmeye çalıştı.

Sabancı Üniversitesi TTO, İnovent, İstanbul Şehir Üniversitesi TTO, Incubacity, Koç Üniversitesi TTO, Kworks, İstanbul Üniversitesi TTO, Yıldız Teknik Üniversitesi TTO, Girişim Fabrikası, İTÜ Teknopark ve İTÜNOVA mentörlüğündeki 16 teknoloji temelli girişim TECHIN2B Tech Arena’da DCP, ACT, Proline Ventures, 212 Ventures ve TTGV karşısında sunumlarını gerçekleştirdi.

Jüride Ömer Hızıroğlu-DCP, Ali Karabey-212 Ventures, Hakan Metin Akgün – Proline Ventures, Gürcan Özcan- ACT ve Mete Çakmakçı-TTGV yer aldı. Jüriden en yüksek puanı alan üç şirkete ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verildi.

400 bilim insanı,
310 sanayi işbirliği ve
116 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.