© 2016 İTÜNOVA TTO

İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi işbirliğiyle PATİCA- Patent Ticarileştirme Programı Devam Ediyor!


Günümüzde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilmek için sanayi firmalarının yenilikçi ürünlerle güçlenmesi kaçınılmaz bir unsur haline geldi. Bu amaçla İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi PATİCA Programı ile üniversite bünyesinde geliştirilen buluşları sanayi ile buluşturarak yeni işbirliklerinin yolunu açıyor.


Patentleri Sanayi ile Buluşturuyoruz!


PATİCA Programı ile patentleri sanayi kuruluşları ile buluşturmayı ve %75’e kadar mali destek sağlayan TÜBİTAK Patent Lisans Çağrısı için işbirliği oluşturmayı amaçlıyoruz.

Aşağıda yer alan patentlerin tanıtılacağı 14 Temmuz Salı günü 16.00’da online olarak düzenlenecek, herkese açık ve ücretsiz olan bu semineri kaçırmayın! 

 

Etkinliğimizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz...

Etkinliği izlemek için TIKLAYINIZ...


Konuşmacılar:

Prof.Dr. Hüseyin ÇİMENOĞLU, İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Prof. Dr. Ş. Birgül Tantekin Ersolmaz, İTÜ Kimya Mühendisliği

Doç. Dr. Asuman CANSEV, Bursa Uludağ Üniversitesi – Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri

Doç.Dr. Esra Alveroğlu Durucu, İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü -    Dr. Öğr. Grv. Yetkin Öztürk , İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Dr. Öğr. Üyesi Muhammed YÜCEER, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gıda İşleme Bölümü

Etkinliğe Kayıt Ol

Programda Sunulacak Patentler

BIR KAPLAMA YÖNTEMI VE BU YÖNTEMLE KAPLANMIŞ BIR IMPLANT


Buluşumuz, biyomedikal uygulamalarda kullanılmakta olan biometalleriden (paslanmaz çelik ve kobalt esaslı alaşımları) imal edilen implantların mikro poroz yapıda titanyum oksit kaplanmasıyla beraber yüzeyde biyouyumlu kaplama oluşturma imkanı veren bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde üstün mekanik özelliklere sahip biyometallere uygulamış olduğumuz mikro poroz kaplama ile biyouyumluluğunu önemli ölçüde arttırmış bulunuyoruz. Ayrıca bu yöntemle biyometallere antibakteriyel özellik de kazandırmak mümkündür.

EŞ-ZAMANLI DESALİNASYON VE BOR GİDERİMİ PROSESİ
(Concurrent Desalination and Boron Removal (CDBR) Process)

Eş-Zamanlı Desalinasyon ve Bor Giderimi Prosesi deniz suyu veya yeraltı acı sularından tuz ve bor giderimini aynı anda gerçekleştirerek elde edilecek suyun içme ve sulama suları için istenen derişimlerde (350 ppm tuz ve 0.5 ppm bor) olmasını hiçbir pH ayarlaması yapmadan veya ek proses kullanmadan sağlayabilen ters ozmos temelli özgün bir membran teknolojisidir. Bunu yaparken, bor giderimi yeterli olmayan geleneksel ters ozmos sistemlerine göre daha düşük basınçta ve daha düşük özgül enerji tüketimi ile aynı geri kazanım değerlerine ulaşabilmektedir.

PIRIMIDIN BILEŞIKLERININ BITKILERIN BÜYÜME VE GELIŞMESINI TEŞVIK ETMEDE VE STRES TOLERANSINI ARTTIRMADA KULLANIMI

Buluşun Alan: Tarım

Bitkilerin büyüme ve gelişmelerini teşvik etmek, stres toleransını ve dolayısıyla tarımsal verimi artırmak amacıyla primidin bileşiklerinin kullanılmasıdır. Bu buluşun amacı da,  daha önce bitkiler üzerinde etkileri çok az gösterilmiş primidin bileşiklerinin, bitkilerin büyüme ve gelişimini ve ayrıca biyotik ve abiyotik stres toleransını artırmasıdır. Çok yüksek dozlarda kullanılsa dahi insanlar da toksik etki yaratacak düzeye ulaşmamasıdır.

ELEKTRİKSEL İLETKEN CERRAHİ DİKİŞ İPLİĞİ

Bu çalışmada, sinirlerde meydana gelen yaralanmalarda sinirlerin dikiminde kullanılabilecek biyouyumlu iletken cerrahi dikiş ipliği tasarlanmıştır. Yarıiletken polimerlerle kaplanan cerrahi dikiş ipliklerinin elektriksel olarak iletken hale getirilmesi ile sinir hücrelerinin rejenerasyon kabiliyetinin artırılması hedeflenmiştir.

YUMURTA KABUĞU ZARI PROTEİNİNDEN KATMA DEĞERLİ GIDA, KOZMETİK VE MEDİKAL ÇÖZÜMLER

Buluş, atık yumurta kabuğu ve yumurta kabuğu zarını ayırmak üzere geliştirilen bir sistem ile ilgilidir. Geliştirilen makine ile takviye gıda, eczacılık, kozmetik ve medikal’de eklem kireçlenmesinin tedavisi ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik katma değeri yüksek ürünler geliştirilebilmektedir.

680 bilim insanı,
870 sanayi işbirliği ve
282 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.