© 2016 İTÜNOVA TTO

İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi işbirliğiyle PATİCA- Patent Ticarileştirme Programı Devam Ediyor!


Günümüzde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilmek için sanayi firmalarının yenilikçi ürünlerle güçlenmesi kaçınılmaz bir unsur haline geldi. Bu amaçla İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi PATİCA Programı ile üniversite bünyesinde geliştirilen buluşları sanayi ile buluşturarak yeni işbirliklerinin yolunu açıyor.


Patentleri Sanayi ile Buluşturuyoruz!


PATİCA Programı ile patentleri sanayi kuruluşları ile buluşturmayı ve %75’e kadar mali destek sağlayan TÜBİTAK Patent Lisans Çağrısı için işbirliği oluşturmayı amaçlıyoruz.

Aşağıda yer alan patentlerin tanıtılacağı 30 Haziran Salı günü 16.00’da online olarak düzenlenecek, herkese açık ve ücretsiz olan bu semineri kaçırmayın! 

 

Etkinliğimizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz...


Konuşmacılar:

Prof. Dr. İlker Murat Koç - İTÜ Makina Mühendisliği
Prof. Dr. Esin Hamuryudan - İTÜ Kimya Bölümü
Prof. Dr. Mehmet Karaca - Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi
Dr. Öğretim Üyesi Burak Evirgen - Eskişehir Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği
Dr. Öğretim Üyesi Tufan Karalar - İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Etkinliğe Kayıt Ol

Programda Sunulacak Patentler

SMART MATERIAL ACTUATED NON-TRAUMATİC GRASPING AND SLIPPAGE CONTROLLED LAPAROSCOPİC GRASPER FEATURING DIAGNOSIS OF LUMP STRUCTURES WITH TISSUE ELASTICITY MEASUREMENT AND PRESSURE MAPPING

ALCIAN BLUE BOYASINA ALTERNATİF KATYONİK FTALOSİYANİN BİLEŞİKLERİ VE BU BİLEŞİKLERİN BİYOLOJİK VE TIBBİ KULLANIMI

Buluş Alcian Blue boyasına alternatif yeni simetrik ve simetrik olmayan ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu, doku kesitlerinde ve poliakrilamid jellerde boya olarak kullanılması ile ilgilidir.
Sentezlenen moleküllerin hem mikroskopik görüntülerde hücre ve doku boyamaları, hem de jel görüntülerinde boyama kuvveti bakımından saptadığımız yüksek performans, bu bileşiklerin araştırma amaçlı olarak veya hasta örneklerinde hücrelerin ve dokuların boyanması ve incelenmesinde kullanılabileceğini ve mevcut boyaya alternatif olacağını göstermiştir.

Tüm bu bulgular göz önüne alındığında yeni moleküllerin histoteknologlar ve patologlar gibi araştırıcıların biyolojik ve tıbbi amaçlı kullanımına önemli katkı sağlanacağı düşünülmektedir.

MagiK DNA İZOLASYON KİTİ 

  • MagiK Kiti, biyolojik örneklerden genomik DNA izolasyonu ve saflaştırması için silika-membran teknolojisini kullanan bir sistemdir.
  • Ürünün in vitro diagnostik (IVD) amaçlara yönelik moleküler biyoloji teknikleri konusunda eğitimli teknisyenler ve hekimler gibi profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılması amaçlanmıştır;
  • Ürün manuel numune hazırlama amaçları için tasarlanmıştır.

Canlı ve cansız bitki kısımlarından çekirdek ve sitoplazmada bulunan DNA moleküllerinin daha ucuz, çok sayıdaki yöntemden çok daha kısa bir sürede elde edilmesine yönelik bir teknolojidir. Genomik dna’nın doğrudan çok sayıda canlı bitki materyalinden (polen, sepal, petal, sap, sapçık, kök, kökçük, ovül, meyve kabuğu, ve plasenta, tüm çiçek, tohum, yaprak, kaliks, epidermal hücreler) ve kurutulmuş bazı bitki aksamları ile un ve pirincin de bulunduğu cansız bitki materyallerinden elde edilmesini sağlar.

YENİ NESİL ANKRAJ SİSTEMLERİ

Bu teknoloji grubu; İnşaat Mühendisliğinin alt disiplinleri olan geoteknik ve ulaştırma sektörlerindeki istinat yapıları, iksa sistemleri ile maden ve tünel projelerinde kullanılagelen ankraj elemanlarının kapasitelerinin arttırılması sonucunda güvenli tasarıma olanak sağlayan 3 farklı patenti içermektedir. Proje tasarım yüklerine ulaşamadan enjeksiyon veya çelik halatın kuyudan sıyrılması sonucunda meydana gelen beklenmedik göçme davranışlarının en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Yük aktarım mekanizmasını tamamen değiştiren teorik yaklaşıma bağlı olarak uygun koşullarda kök uzunluğunun ciddi oranda azaltılması sonucunda malzeme, işçilik ve zaman tasarrufu ile %60 - %80’e varan seviyelerde ekonomik tasarım olanağı sunmaktadır.

Yeni nesil ankraj sistemlerini oluşturan ve teorik altyapısı, deneysel çalışmaları ile arazi uygulamaları tamamlanan patentli “Şemsiye Ankraj”, “Yüksek Mukavemetli Jet Ankraj” ve “Çok Amaçlı Ankraj Güçlendirme Aparatı” isimli teknolojiler farklı zemin koşulları için önerilmiştir. Standart şemsiyenin çalışma prensibini içeren ve ismini buradan alan şemsiye ankraj; çelikten mamul mekanik uç detayı ile aramid kumaştan üretilmiş olmakla birlikte, istenilen derinlikte su-çimento enjeksiyonuna olanak sağlayan enjeksiyon sistemini içermektedir. Yüksek çekme kapasitesi gerektiren koşullar için çelik profiller ve çelik zincirden üretilen jet ankrajın, jet enjeksiyonu ile inovatif kullanımı sonucunda kök bölgesinde yüksek mukavemetli masif ve rijit betonarme bir kütle elde edilmektedir. Ankrajların kuyu tabanına iletilmesini sağlayan kılavuz boru ile birlikte uyum içerisinde çalışan halat germe aparatı kanatların açılması sürecinde kullanılmaktadır. Diğer taraftan, son derece basit bir yapıya sahip olmasına rağmen çelik halat - enjeksiyon ile enjeksiyon - çevre zemini arasında kapasite artışı sağlamasının yanı sıra merkezleyici ve ayırıcı olarak kullanılabilen çok amaçlı ankraj güçlendirme aparatı, ikili kullanımda %90 seviyelerinde bir kapasite artışı sağlamaktadır. Sonuç itibariyle bahsi geçen teknolojiler ankrajların çekme kapasitesini ciddi seviyelerde arttırırken, ankraj uzunluğu ve sayısını güvenle azaltmaktadır.

IHP SİGE 0.13ΜM TEKNOLOJİSİNDE YÜKSEK HIZLI PİPELİNE ANALOG DİJİTAL ÇEVİRİCİLER (ADÇ) İÇİN BİCMOS DİFRANSİYEL MDAC REZİDÜ KUVVETLENDİRİCİ

680 bilim insanı,
870 sanayi işbirliği ve
282 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.