© 2016 İTÜNOVA TTO

İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi işbirliğiyle PATİCA- Patent Ticarileştirme Programı Başlıyor!


Günümüzde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilmek için sanayi firmalarının yenilikçi ürünlerle güçlenmesi kaçınılmaz bir unsur haline geldi. Bu amaçla İTÜNOVA TTO ve TOSB İnovasyon Merkezi PATİCA Programı ile üniversite bünyesinde geliştirilen buluşları sanayi ile buluşturarak yeni işbirliklerinin yolunu açıyor.


Patentleri Sanayi ile Buluşturuyoruz!


PATİCA Programı ile patentleri sanayi kuruluşları ile buluşturmayı ve %75’e kadar mali destek sağlayan TÜBİTAK Patent Lisans Çağrısı için işbirliği oluşturmayı amaçlıyoruz.

Aşağıda yer alan patentlerin tanıtılacağı 23 Haziran Salı günü 16.00’da online olarak düzenlenecek, herkese açık ve ücretsiz olan bu semineri kaçırmayın! 

Etkinliği izlemek için TIKLAYINIZ...

Etkinliğimizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz...


Konuşmacılar:

Prof. Dr. Güneş Karabulut Kurt - İTÜ Elektrik - Elektronik Mühendisliği
Prof. Dr. Oğuzhan Külekçi - İTÜ Bilişim Enstitüsü
Prof. Dr. Güçlü İnsel- İTÜ Çevre Mühendisliği
Prof. Dr. Beraat Özçelik- İTÜ Gıda Mühendisliği
Doç. Dr. Ali Gelir- İTÜ Fizik Mühendisliği

Etkinliğe Kayıt Ol

Programda Sunulacak Patentler

BİRLEŞİK ÇOK KAYNAKLI ENERJİ HASATLAMA VE HABERLEŞME YÖNETİM SİSTEMİ

Radyo dalgaları, güneş ışığı, titreşim ve ısı gibi enerji kaynaklarından gelen enerjinin hasatlanmasını, hasatlanan enerjinin istatistiği, mevcut enerji durumu ve enerji kullanım istatistiği bilgilerine göre yönetimini amaçlamaktadır. Sürdürülebilir uzun ömürlü iletim sistemi sağlamaktadır.


FİZİKSEL KATMAN DESTEKLİ YANILTMA SİNYALİ TESPİT ETME VE KİMLİK DOĞRULAMA TEMELLİ GENELLEŞTİRİLMİŞ BİR KONUMLANDIRMA SİSTEMİ

Hava ve kara haberleşme sistemlerini içeren hibrit ağlar için fiziksel katmanlı yanıltma sinyali saldırılarını sezen ve bu saldırılara kimlik doğrulama ile önlem alan bir konumlandırma sistemi sağlar. Savunma sanayi gibi pek çok saldırının hedefinde olan ve yüksek doğruluk gerektiren sistemler için güvenilir ve doğru konum bilgisi sağlar. Yeni nesil uydu ve (insansız) hava platformlarını sistemine kolayca entegre edebilme özelliği ile esnek ve adaptif konumlandırma sağlar.

AN EFFICIENT ENCRYPTION METHOD TO SECURE DATA WITH REDUCED NUMBER OF ENCRYPTION OPERATIONS:

Büyük verileri daha az şifreleme yaparak güvenli hale getirecek bir kodlama ve bu kodlama ile yapılabilecek çalışmalar. Güvenli veri depolama/iletme, aranabilir mahremiyet korunumlu veri

A METHOD OF PRIVACY PRESERVING DOCUMENT SIMILARITY DETECTION:

Mahremiyet korunumlu dokuman benzerliği hesaplama

BİYOFİLM NİTRİFİKASYON-KONTAK DENİTRİFİKASYON SİSTEMİ VE YÖNTEMİ

Geliştirilen yenilikçi proses, atıksu arıtma tesislerinin alan ve enerji ihtiyaçlarını minimize eden güvenilir bir teknolojidir. Kapasitesinin üstünde işletilen orta ve büyük ölçekli atıksu arıtma sistemlerinin alan kaybı yaşanmadan geliştirilmesi için tasarlanmış hibrit proses alternatifidir.

BIOFILM NITRIFICATION AND CONTACT DENITRIFICATION SYSTEM AND METHOD

The innovative process developed is a reliable technology that minimizes the footprint and energy requirements of wastewater treatment plants. This hybrid process is also a viable alternative for the upgrade of medium and large-scale wastewater treatment systems operating above the treatment capacity without any loss of area.

MİKROBİYAL KAYNAKLI SOĞUKTA AKTİF ÇOKLU ENZİM (PROTEAZ & AMİLAZ& PEKTİNAZ) ÜRETİMİ AMAÇLI SUBSTRAT VE FERMANTASYON PROSESİ GELİŞTİRİLMESİ

PROJENİN AMACI;
Buluş ile endüstriyel enzim sektörüne katkı sağlanacaktır ve soğukta aktif olan proteaz enzimi üretilecektir.

KULLANIM ALANLARI VE POTANSİYELİ;
Buluş kapsamında üretilecek bu soğukta aktif proteaz enzimi gıda, ilaç, kimya, tekstil ve çevre olmak üzere 5 endüstriyel alanda fayda sağlayacaktır.
Buluş kapsamındaki ürünler; • Gıda alanında; gıda atıklarından katma değeri yüksek fonksiyonel gıda bileşeni (biyoaktif peptid, vb.), proses yardımcısı (enzim) eldesinde, • İlaç alanında; nutrasetik/besin desteği olarak, • Çevre alanında; özellikle gıda işleme tesislerinde organik atıklarının uzaklaştırılmasında
• Kimya alanında; o Gıda atıklarından yine katma değeri ve endüstriyel önemi yüksek ürün ve ürün hammaddesi (biyoetanol, organik asit, vb. üretimi için fermente edilebilir substrat) üretiminde o Deterjan bileşeni olarak soğukta aktif enzim karışımı ingrediyeni olarak o Tıp, diş hekimliği gibi medikal alanlar ve gıda sanayiinde önemli bir sorun teşkil eden mikroorganizma kaynaklı biyofilmlerin ekipman yüzeylerinden uzaklaştırılması için dezenfektan üretiminde

BULUŞUN FAYDASI;
Klasik yöntemlere göre; - düşük maliyetli - çevre dostu - sürdürebilir - üretimi hızlı

HASSAS AYARLANABİLİR GÜÇ AKTARIM ORANLARINA SAHİP VİTES SİSTEMİ

Bisiklet, elektrikli motosiklet, içinde motor kullanılan güç aktarım sistemleri olan çamaşır makinesi gibi sistemlerde, güç aktarım oranlarının hassas bir şekilde ayarlanabildiği bir vites sistemi tasarımı.

680 bilim insanı,
870 sanayi işbirliği ve
282 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.