© 2016 İTÜNOVA TTO

TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜNOVA TTO işbirliğiyle Teknoloji Transferi Online Seminerleri- PİTSTOP Programı Devam Ediyor!


İTÜ Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Külekçi’nin konuşmacı olarak katılacağı online seminerimize davetlisiniz.

Çok fazla veriyi çok hızlı bir şekilde işleme zorunluluğu, yazılım geliştiriciler açısından günümüzde iki temel noktanın daha dikkatle ele alınmasını gerektirmektedir.

Bunlardan birincisi problemin çözümünde yüksek verimlilikle çalışacak algoritmaların ve veri yapılarının seçilmesi, diğeri ise; geliştirilecek yazılımın kodlanmasında kullanılacak hesaplama platformunun kabiliyetlerinin gözetilmesi şeklinde belirtilebilir.

Büyük veriler üzerinde çalışan derin öğrenme, yapay zeka, bilgisayarlı görü ve benzeri alanlardaki uygulamaların, daha önceki yıllarda teorik ilgiden öteye gitmeyen bazı problemleri günlük hayatta çözülmesi gereken ihtiyaçlara çevirmiş olduğu gözlemlenmektedir.

Öte yandan, teoride yapılan bazı kabuller ile gerçek hayatın uyuşmazlıkları, kuramsal boyutta üretilen teorik sonuçların yazılımsal gerçeklemelerinde çeşitli zorluklara sebebiyet vermektedir.

Yeni yüzyılda ortaya çıkan "algoritma mühendisliği" disiplini, hesaplama kuramı çatısında yapılan teorik araştırmalarının, gerçek hayat problemlerini yüksek verimlilik ile çözen uygulamalara dönüştürülmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Kuramsal hesaplama biliminin günümüz yazılım dünyasındaki yansımalarının belirtilmeye çalışılacağı bu konuşmada, gerektiğinde bilgisayar biliminin tarihçesi de irdelenerek, algoritma mühendisliğinin temel kavramlarının, endüstriyel gerekliliğinin, bu bakış açısının getirdiği avantajların gerçek hayattan kesitler ile tanıtılması amaçlanmaktadır.

Pratik dünyada sıklıkla karşılaştığımız; "Neden programım bitmiyor?", "Daha geçen gün gayet iyi çalışıyordu, şimdi neden çalışmıyor?", "Veri arttıkça programım neden aşırı yavaşlıyor?", "Hepimiz aynı şeyi kodluyoruz ama neden bazılarımızın programı daha hızlı çalışıyor?", "Yeni makina yatırımı yapmadan bu işi çözebilir miyiz?", "Acaba ihtiyacımızın fazlasını mı kullanıyoruz, daha hesaplı hesaplayamaz mıyız?", ve benzeri soruların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmasını beklediğimiz, 12 Mayıs 2020 tarihli herkese açık ve ücretsiz olan 40 dakikalık bu semineri kaçırmayın!

Etkinliğe Kayıt Ol

Semineri izlemek için TIKLAYINIZ...

 

Etkinliğimizi YouTube kanalımızdan da takip etmek için TIKLAYINIZ...


572 bilim insanı,
720 sanayi işbirliği ve
245 patent başvurusu
ile inovasyonun merkezindeyiz.

İTÜNOVA TTO ile teknolojinin gelişiminden haberdar olmak için bizi takip edin.